Oswal Model Specimen Papers ICSE Class 10 Mathematics Solutions (Specimen Paper - 7)
Section-A
1. (i) (d) ₹256.50
Explanation :
We have,
P = ₹ 200, n = 18 months, r = 9% p.a.
$$\therefore\space\text{Interest earned =}\\\space\text{P}×\frac{n(n+1)}{2×12}×\frac{r}{100}\\= 200×\frac{18×19}{24}×\frac{9}{100}$$
= ₹ 256.50.
(ii) (b) 4, –2
Explanation :
x2 – 2x – 8 = x2 – 4x + 2x – 8
= x(x – 4) + 2(x – 4)
= (x – 4) (x + 2)
Therefore, x = 4, –2
(iii) (c) (x – 5) (2x + 3)
Explanation :
Let, p(x) = 2x2 – 7x – 15
= 2x2 – 10x + 3x – 15
= 2x (x – 5) + 3(x – 5)
= (x – 5) (2x + 3)
(iv) (c) Square matrix
Explanation :
If a matrix has equal number of columns and rows, then it is said to be a “square matrix”.
(v) (d) 2B
Explanation :
Given: Sum of first n terms, of an AP is
Sn = An + Bn2
If n = 1 First term = S1 = A + B
If n = 2
⇒ Second term (a2) = S2 – S1 = A + 3B
∴ Common difference (d) = a2 – a1 = 3B – B = 2B
(vi) (d) (2, – 3)
Explanation :
Using section formula,
$$x =\frac{m_{1}x_{2} + m_{2}x_{1}}{m_{1} + m_{2}}\\=\frac{2×(\normalsize-5) + 7×4}{2 + 7}\\=\frac{-10 + 28}{9}=\frac{18}{9}= 2\\\text{and}\space\\ y =\frac{m_{1}y_{2} + m_{2}y_{1}}{m_{1} + m_{2}}\\=\frac{2×11 +7×(\normalsize-7)}{2 + 7}\\=\frac{22 - 49}{9}=\frac{-27}{9}=-3$$
Hence, the co-ordinates of P are (2, – 3).
$$\text{(vii)\space(c)}\space m = \frac{1}{\sqrt{3}}, c = 2$$
Explanation :
Equation of line,
$$3y =\sqrt{3x} + 6\\\text{or}\space y =\frac{\sqrt{3x}}{3} + \frac{6}{3}\\\Rarr\space y =\frac{1}{\sqrt{3}}x + 2$$
Comparing with y = mx + c, we get
$$m =\frac{1}{\sqrt{3}}\text{and c = 2}$$
Explanation :
According to question,
2πr = 12 cm
$$r =\frac{12×7}{2×22}=\frac{21}{11}\text{cm}$$
Now, volume of cylinder = πr2h
$$=\frac{22}{7}×\frac{21}{11}×\frac{21}{11}×8$$
= 91·6 cm3.
$$\text{(ix)}\space (a)\space\begin{Bmatrix}x: -3\leq x \lt\frac{7}{5}, x\epsilon \text{R}\end{Bmatrix}$$
Explanation :
We have, 2x – 5 ≤ 5x + 4 < 11
⇒ 2x – 5 ≤ 5x + 4 ; 5x + 4 < 11
⇒ 2x – 5x ≤ 4 + 5 ; 5x < 11 – 4
⇒ – 3x ≤ 9 ; 5x < 7
$$\Rarr\space x\geq-3; x\lt\frac{7}{5}\\\Rarr\space -3\leq x\lt\frac{7}{5}\\\therefore\space\text{Solution set =}\\\begin{Bmatrix}x : -3\leq x\lt\frac{7}{5}, x\epsilon R\end{Bmatrix}$$
(x) (c) 2 sec2A
Explanation :
(1 + tan A)2 + (1 – tan A)2
⇒ = 2(12 + tan2A) [∵ (a + b)2 + (a – b)2 = 2(a2 + b2)]
= 2(1 + tan2A) = 2 sec2A (Using identity)
(xi) (c) m × p
Explanation :
$$\text{(xii)\space (c)\space}-\frac{2}{3}$$
Explanation :
Given, 2y = 3x + 2
$$\Rarr\space y =\bigg(\frac{3}{2}\bigg)x +1\\\therefore\space \text{slope m}_{1}=\frac{3}{2}$$
and y = ax + 5
∴ slope m2 = a
But as the lines are perpendicular,
∴ m1m2 = – 1
$$\therefore\space\bigg(\frac{3}{2}\bigg)a = -1\\\Rarr\space a =-\frac{2}{3}.$$
(xiii) (b) 65°
Explanation :
Since, Angle subtended by an arc at the centre is twice the angle subtended in the remaining part of the circle.
∵ ∠POQ = 2∠ORP
$$\Rarr\space\angle\text{ORP}=\frac{1}{2}\angle\text{POQ}\\=\frac{1}{2}×130\degree = 65\degree$$
∵ OP = OR (same radius)
⇒ ∠OPR = ∠ORP = 65°.
(xiv) (c) 52·4
Explanation :
Σf = 8 + 10 + 10 + 12 + 10 = 50
Σfx = 80 + 300 + 500 + 840 + 900
= 2620
$$\therefore\space \text{Average =}\frac{\Sigma fx}{\Sigma f}\\=\frac{2620}{50} = 52.4.$$
(xv) (b) Assertion is incorrect but Reason is correct.
Explanation :
For the given A.P., we have
a = 9, d = 17 – 9 = 8 and Sn = 636
We know,
$$\text{S}_{n}=\frac{n}{2}[2a +(n-1)d]\\\Rarr\space 636=\frac{n}{2}[2×9 + (n-1)×8]$$
⇒ 1272 = n[8n + 10]
⇒ 4n2 + 5n – 636 = 0
Using quadratic formula,
$$n =\frac{-5\pm\sqrt{(5)^{2} -4×4×(-636)}}{2×4}\\=\frac{-5\pm\sqrt{10201}}{8}\\=\frac{-5\pm 101}{8}=\frac{96}{8},\\\frac{-106}{8}= 12,\frac{-53}{4}$$
Since, number of terms cannot be negative.
∴ n = 12.
2. (i) Cost of medicines = ₹950
GST on medicines = 5% of 950
$$=\frac{5}{100}×950$$
= ₹47.50
Cost of a pair of shoes = ₹3000
GST on shoes = 18% of ₹3000
$$=\frac{18}{100}×3000$$
= ₹ 540
Cost of laptop bag = ₹1000
Discount on bag = 30% of 1000
$$=\frac{30}{100}×1000$$
= ₹300
∴ Cost of laptop bag after discount
= ₹(1000 – 300)
= ₹700
GST on laptop bag = 18% of ₹700
$$=\frac{18}{100}×700$$
= ₹126
∴ Total GST on all items
= ₹ (47.50 + 540 + 126)
= ₹ 713.50
(ii) Total bill including GST = cost of (medicines + shoes + laptop bag) + Total GST on all items.
= ₹(950 + 3000 + 700) + ₹ 713.50
= ₹ (4650 + 713.50)
= ₹ 5363.50
(ii) Given, a, b, c, d are in continued proportion.
$$\therefore \frac{a}{b}=\frac{b}{c}= \frac{c}{d}= k$$
(say)
⇒ c = kd, b = kc = k2d, a = kb = k3d
Now, L.H.S. = (a2 + b2 + c2) (b2 + c2 + d2)
= (d2k6 + d2k4 + d2k2)(d2k4 + d2k2 + d2)
= d2k2(k4 + k2 + 1)·d2(k4 + k2 + 1)
= d4k2 (k4 + k2 + 1)2
R.H.S. = (ab + bc + cd)2 = (dk3 · dk2 + dk2·dk + dk·d)2
= (d2k5 + d2k3 + d2k)2 = d4k2(k4 + k2 + 1)2
∴ L.H.S. = R.H.S. Hence Proved. Ans.
$$\text{(iii)\space}\frac{\text{cot B - tan A}}{\text{cot A - tan B}}\\=\text{tan A cot B}\\\therefore\space\text{L.H.S} =\frac{\text{cot B - tan A}}{\frac{1}{\text{tan A}} -\frac{1}{\text{cot B}}}\\=\frac{\text{cot B - tanA}}{\frac{\text{cot B - tan A}}{\text{tan A cot B}}}\\=\text{cot B - tan A}×\\\frac{\text{tan A cot B}}{\text{cot B - tan A}}$$
= tan A cot B = R.H.S. Hence Proved.
3. (i) (i) Total area of the internal surface, including base
= 2πrh + 2πr2
= 2πr (h + r)
$$= 2×\frac{22}{7}×3.5×(7 + 3.5)\space m^{2}\\=\bigg(2×\frac{22}{7}×3.5×10.5\bigg)m^{2}$$
= 231 m2. Ans.
(ii) Internal volume of the container
$$=\pi r^{2}h + \frac{2}{3}\pi r^{3}\\=\frac{1}{3}×\frac{22}{7}×3.5×3.5×(21 + 7)m^{3}\\=\bigg(\frac{1}{3}×\frac{22}{7}×3.5×3.5×28\bigg)m^{3}$$
= 359·33 m3. Ans.
(ii) Given points are A (– 4, 1) and B (17, 10) and ratio = 1 : 2.
Let the coordinates of P be (x, y)
$$\therefore\space x =\frac{m_{1}x_{2} + m_{2}x_{1}}{m_{1} + m_{2}}\\= \frac{1×17 + 2×(-4)}{1 + 2}\\=\frac{17-8}{3};\\=\frac{9}{3}$$
x = 3
$$y =\frac{m_{1}y_{2} + m_{2}y_{1}}{m_{1} + m_{2}}\\=\frac{1×10 + 2×1}{1 + 2}\\=\frac{10 +2}{3}\\=\frac{12}{3}$$
y = 4
∴ The coordinates of P = (3, 4).
$$\therefore\space \text{OP}=\sqrt{x^{2} + y^{2}}\\=\sqrt{3^{2} + 4^{2}}\\=\sqrt{9 + 16} = \sqrt{25}= 5\space\text{units}.$$
Now, Let Y-axis divide the line AB in the ratio k : 1 at the point (0, y).
$$\therefore\space x =\frac{m_{1}x_{2} + m_{2}x_{1}}{m_{1} + m_{2}}\\\Rarr\space 0 =\frac{k×17 + 1 ×(\normalsize-4)}{k+1}$$
⇒ 0 = 17k – 4
⇒ 17k = 4
$$\Rarr\space k =\frac{4}{17}\\\therefore\space k:1 = \frac{4}{17}:1$$
= 4 : 17
∴ The required ratio = 4 : 17. Ans.
(iii) (a) A (3, 5), B (– 2, – 4) are plotted on graph.
$$\text{(b)}\space\text{A(3,5)}\xrightarrow{\text{Rx}}\text{A'(3, \normalsize-5)}\\\text{(c)\space \text{B}(-2-4)}\xrightarrow{\text{RY}}(2,-4)\\\xrightarrow{\text{R}_{\text{O}}}\text{B'}(-2,4)$$
(d) AA′BB′ is an isosceles trapezium.
(e) Two invariant points under reflection in X-axis are C (3, 0) and D (– 2, 0).
Section-B
4. (a) Since, number of months (n) = 24 and rate of interest (r) = 6%
$$\text{I} =\text{P}×\frac{m(n+1)}{2×12}×\frac{r}{100}\\\Rarr\space 1200 =\text{P}×\frac{24(24 + 1)}{2×12}×\frac{6}{100}\\\Rarr\space \text{P}=\frac{1,200×24×100}{6×24×25}$$
= ₹ 800
∴ Monthly instalment = ₹800 Ans.
(ii) Sum deposited = ₹ 800 × 24
= ₹ 19200
Amount on maturity = ₹ 19,200 + ₹ 1,200
= ₹ 20,400 Ans.
(ii) Given quadratic equation is, 2x2 + px – 15 = 0
Since, – 5 is its root,
∴ 2 (– 5)2 + p(– 5) – 15 = 0
⇒ 50 – 5p – 15 = 0
⇒ 5p = 35
⇒ p = 7
Now, putting p = 7 in p(x2 + x) + k = 0, we have
7(x2 + x) + k = 0
⇒ 7x2 + 7x + k = 0
Hence, a = 7, b = 7, c = k.
∴ Discriminant = b2 – 4ac = 72 – 4 × 7 × k = 49 – 28k.
Since, the roots are equal,
49 – 28k = 0
⇒ 28k = 49
$$\Rarr\space k=\frac{49}{28} =\frac{7}{4}.\\\textbf{Ans.}$$
(iii) (a)
Tomatoes per Plant | Mid-Point (x) | Number of Plants (f) | fx |
1 – 5 | 3 | 20 | 60 |
6 – 10 | 8 | 50 | 400 |
11 – 15 | 13 | 46 | 598 |
16 – 20 | 18 | 22 | 396 |
21 – 25 | 23 | 12 | 276 |
Total | 150 | 1730 |
$$\text{Mean} =\frac{\Sigma f{x}}{\Sigma f}=\frac{1730}{150}\\=\frac{173}{15}= 11.53\space\textbf{Ans.}$$
(b) The modal class is 6 – 10. Ans.
(c) The frequency of the class preceding the modal class is 20. Ans.
5. (i) Given :
$$\text{A} =\begin{bmatrix}1 &4\\0 &\normalsize-1\end{bmatrix},\text{B}=\begin{bmatrix}2 &x\\0 &-\frac{1}{2}\end{bmatrix}$$
∵ AB = BA
$$\Rarr\space\begin{bmatrix}1 &4\\0 &\normalsize-1\end{bmatrix}\begin{bmatrix}2 &x\\0 &-\frac{1}{2}\end{bmatrix}\\=\begin{bmatrix}2 &x\\0 &-\frac{1}{2}\end{bmatrix}\begin{bmatrix}1 &4\\0 &\normalsize-1\end{bmatrix}\\\Rarr\space \begin{bmatrix}2 &x-2\\0 &\frac{1}{2}\end{bmatrix}=\begin{bmatrix}2 &8-x\\0 &\frac{1}{2}\end{bmatrix}$$
On comparing both sides, we get
x – 2 = 8 – x
⇒ 2x = 10
⇒ x = 5. Ans.
(ii) Given : AC = BD and ∠AOC = 72°
(a)∵ Q Angle subtended by an arc at the centre is twice the angle subtended by the same arc at any point on the remaining part of the circle.
∴ ∠AOC = 2∠ABC
$$\Rarr\space\angle\text{ABC} =\frac{1}{2}\angle\text{AOC}\\=\frac{1}{2}×72\degree = 36\degree$$
Ans.
(b) Since BD = AC and equal chords subtend equal angles at the centre.
So, ∠BOD = ∠AOC = 72°
and,
$$\angle\text{BAD} =\frac{1}{2}\angle\text{BOD}\\=\frac{1}{2}×72\degree = 36\degree$$
Ans.
(c) In ΔABD,
∠BAD + ∠ABD + ∠ADB = 180°
⇒ 36° + ∠ABD + 90° = 180°
[·.· ∠ADB is in semicircle and angles of a triangle adds upto 180°]
⇒ ∠ABD = 180° – 126°
= 54° Ans.
(iii) Let f (x) = x3 + 5x2 – ax + 6 be divided by (x – 1).
Then, Remainder = 2a
⇒ f (1) = 2a
⇒ 13 + 5.12 – a.1 + 6 = 2a
⇒ 1 + 5 – a + 6 = 2a
⇒ – a – 2a = – 12
⇒ – 3a = – 12
$$\Rarr\space a =\frac{\normalsize-12}{\normalsize-3}$$
∴ a = 4. Ans.
6. (i) Given : A (– 1, 3), B (4, 2), C (3, – 2)
(a) Coordinates of centroid G =
$$\begin{pmatrix}\frac{x_{1} + x_{2} + x_{3}}{3},\\\frac{y_{1} + y_{2} + y_{3}}{3}\end{pmatrix}\\=\begin{pmatrix}\frac{-1 + 4 + 3}{3},\\\frac{3 + 2-2}{3}\end{pmatrix}\\=\begin{pmatrix}\frac{6}{3},\frac{3}{3}\end{pmatrix} =(2,1) \textbf{Ans.}$$
$$(b)\space \text{Slope of AC =}\frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2} - x_{1}}\\=\frac{-2-3}{3-(\normalsize-1)}=-\frac{5}{4}$$
$$\therefore\space\text{Slope of required line (m) = }-\frac{5}{4}$$
Let the equation of the line through G, be
y – y1 = m(x – x1)
$$\Rarr\space y-1=-\frac{5}{4}(x-2)$$
⇒ 4y – 4 = – 5x + 10
⇒ 5x + 4y – 14 = 0 which is the required line. Ans.
(ii) Consider,
$$\text{L.H.S}=\frac{\text{sin}\space\theta - 2\text{sin}^{3}\theta}{2\text{cos}^{3}\theta -\text{cos}\theta}\\=\frac{\text{sin}\theta(1 - 2 sin^{2}\theta)}{\text{cos}\theta(2 \text{cos}^{2}\theta - 1)}\\=\frac{\text{sin}\space\theta[1 - 2 (1 - \text{cos}^{2}\theta)]}{\text{cos}\theta(2 \text{cos}^{2}\theta - 1)}\\\lbrack\because\space \text{1 - cos}^{2}\theta = \text{sin}^{2}\theta\rbrack\\=\frac{\text{sin}\theta(1 -2 + 2 \text{cos}^{2}\theta)}{\text{cos}\theta(2\text{cos}^{2}\theta-1)}\\=\frac{\text{sin}\space\theta(2\text{cos}^{2}\theta - 1)}{\text{cos}\space\theta(2\text{cos}^{2}\theta - 1)}\\=\frac{\text{sin}\space\theta}{\text{cos}\space\theta}=\text{tan\space}\theta =\text{R.H.S}$$
Hence Proved.
(iii) Given, The first term = 98
Last term = 1001
Common difference = 7
(a) Number of terms(n) = ?
Tn = a + (n – 1)d
l = a + (n – 1)d
1001 = 98 + (n – 1)7
1001 = 98 + 7n – 7 = 7n + 91
7n = 1001 – 91 = 910
$$n =\frac{910}{7}= 130$$
⇒ n = 130
(b) Sum of the 'n' terms
$$\text{S}_{n} =\frac{n}{2}(a + l)\\=\frac{130}{2}(98 +1001)$$
= 65 × (1099)
= 71435. Ans.
7. (i) Let the no. of rows be x.
∴ No. of seats in each row = x
∴ Total no. of seats = x × x = x2
After rearrangement,
No. of seats in each row = x – 10,
No. of rows = 2x.
∴ Total no. of seats = 2x(x – 10)
According to question,
2x(x – 10) = x2 + 300
⇒ 2x2 – 20x – x2 – 300 = 0
⇒ x2 – 20x – 300 = 0
⇒ x2 – 30x + 10x – 300 = 0
⇒ x(x – 30) + 10(x – 30) = 0
⇒ (x – 30)(x + 10) = 0
⇒ x – 30 = 0 or x + 10 = 0
⇒ x = 30 or x = – 10.
Since x cannot be negative,
∴ x = 30
(a) The required no. of rows = 30. Ans.
(b) The no. of seats after rearrangement = 2x(x – 10)
= 2 × 30 (30 – 10) = 60 × 20 = 1200. Ans.
(ii)
Scores | f | c.f |
0 – 10 | 5 | 5 |
10 – 20 | 9 | 14 |
20 – 30 | 16 | 30 |
30 – 40 | 22 | 52 |
40 – 50 | 26 | 78 |
50 – 60 | 18 | 96 |
60 – 70 | 11 | 107 |
70 – 80 | 6 | 113 |
80 – 90 | 4 | 117 |
90 – 100 | 3 | 120 |
N = 120 |
Scale : On X-axis : 2 cm = 10 scores
On Y-axis : 1 cm = 10 shooters
$$\text{(a)}\space\text{Median}\bigg(\frac{\text{N}}{2}\bigg)^{\text{th}}\space\text{term}\\=\bigg(\frac{120}{2}\bigg)^{\text{th}}\space\text{term = 60}^{\text{th}}\text{term}$$
Through mark for 60 on Y-axis, draw a horizontal line which meets the ogive drawn at point A.
Through point A, draw a vertical line which meets the X-axis at the mark of 43.
∴ Median = 43
(b) Since, Number of terms = 120
$$\text{Lower quartile (Q}_1) =\bigg(\frac{120}{4}\bigg)^{\text{th}}\text{term}\\= 30^{\text{th}}\text{term} = 30$$
$$\text{Upper quartile (Q}_3) =\frac{3}{4}(120)^{\text{th}}\space\text{term}\\= 90^{\text{th}}\space\text{term} = 57$$
∴ Interquartile range = Q3 – Q1 = 57 – 30 = 27.
(c) On X-axis, mark 75 and through this mark draw a vertical line to meet the ogive curve at B. Through B, draw a horizontal line which meets the Y-axis at the mark of 110.
∴ Number of shooters who obtained more than 75% score
= 120 – 110
= 10
8. (i) Given inequation is,
$$-8\frac{1}{2}\lt-\frac{1}{2}-4x\leq7\frac{1}{2}, x\epsilon 1\\\Rarr\space -\frac{17}{2}\lt\frac{-1-8x}{2}\leq\frac{15}{2}\\\Rarr\space-\frac{17}{2}×2\lt\frac{-1-8x}{2}×2\leq\frac{15}{2}×2$$
⇒ – 17 < – 1 – 8x < 15
⇒ – 17 + 1 < –1 + 1 – 8x < 15 + 1
$$\Rarr\space -16\lt-8x\leq 16\\\Rarr\space \frac{\normalsize-16}{\normalsize-8}\gt\frac{\normalsize-8x}{\normalsize-8}\geq\frac{16}{8}$$
⇒ 2 > x > – 2
⇒ – 2 < x < 2
∴ Solution set = {– 2, – 1, 0, 1}.
Ans.
(ii)
Height (in cm) | No. of students | Cumulative Frequency |
151 | 6 | 6 |
152 | 4 | 10 |
153 | 11 | 21 |
154 | 9 | 30 |
155 | 16 | 46 |
156 | 12 | 58 |
157 | 2 | 60 |
∴ n = 60
$$(a)\space\text{Median = }\\\frac{\frac{n}{2}\text{th observation} + \bigg(\frac{n}{2}+1\bigg)\text{th observation}}{2}\\=\\\frac{30 \text{th observation} + 31\text{st observation}}{2}\\=\frac{154 + 155}{2} = 154.5\space\text{cm}\space\textbf{Ans.}$$
(b) Lower quartile (Q1) =
$$\frac{n}{4}\text{th observation}\\=\frac{60}{4}\text{th observation}$$
= 15th observation = 153 cm. Ans.
(c) Upper quartile (Q3) =
$$\frac{3n}{4}\text{th observation}\\= 3×\frac{60}{4}\text{th observation}$$
(d) Interquartile range = Q3 – Q1 = 155 – 153 = 2 cm. Ans.
(iii) Given : DE || BC, AD : DB = 5 : 4.
$$\Rarr\space \frac{\text{AD}}{\text{AD + DB}}=\frac{5}{5 + 4}\\\Rarr\space\frac{\text{AD}}{\text{AB}} =\frac{5}{9}$$
(a) In ∆ADE and ∆ABC,
∠ADE = ∠ABC [Corresponding angles, DE || BC]
∠A = ∠A [Common angle]
⇒ ∆ADE ~ ∆ABC [AA axiom]
$$\Rarr\space\frac{\text{DE}}{\text{BC}} =\frac{\text{AD}}{\text{AB}}=\frac{5}{9}$$
⇒ DE : BC = 5 : 9. Ans.
(b) In ∆DOE and ∆COB,
∠OED = ∠OBC [DE || BC, Alternate angles]
∠DOE = ∠BOC [Vertically opposite angles]
∴ ∆DOE ~ ∆COB [AA axiom]
$$\Rarr\space \frac{\text{DO}}{\text{OC}} =\frac{\text{DE}}{\text{BC}}=\frac{5}{9}\\\Rarr\space \frac{\text{DO}}{\text{DO + OC}}=\frac{5}{5 + 9}\\\Rarr\space\frac{\text{DO}}{\text{DC}}=\frac{5}{14}$$
⇒ DO : DC = 5 : 14. Ans.
(c) From E, draw EF ⊥ DC.
$$\therefore\space \frac{\text{Area of} \Delta \text{DOE}}{\text{Area of}\Delta\text{DCE}}=\frac{\frac{1}{2}×\text{DO × EF}}{\frac{1}{2}×\text{DC × EF}}$$
$$=\frac{\text{DO}}{\text{DC}}=\frac{5}{14}.\space\textbf{Ans.}$$
(d) ∵ ∆DOE ~ ∆COB
$$\therefore\space\frac{\text{Area of} \Delta \text{DOE}}{\text{Area of}\Delta \text{COB}}=\frac{\text{DE}^{2}}{\text{BC}^{2}}\\=\bigg(\frac{\text{DE}}{\text{BC}}\bigg)^{2} =\bigg(\frac{5}{9}\bigg)^{2}=\frac{25}{81}.$$
Ans.
9. (i) Tickets are numbered from 1 to 20.
∴ S = {1, 2, 3, 4, ....., 19, 20}
∴ n(S) = 20
Multiple of 3 = 3, 6, 9, 12, 15, 18
Multiple of 7 = 7, 14
Let E be the event of getting a multiple of 3 or 7.
∴ E = {3, 6, 7, 9, 12, 14, 15, 18}
∴ n(E) = 8
$$\therefore\space\text{P(E)}=\frac{\text{n(E)}}{\text{n(S)}}=\frac{8}{20}=\frac{2}{5}\\\textbf{Ans.}$$
(ii) Given, radius of sphere (r1) = 6 cm
and height of cylinder (h) = 32 cm
$$\therefore\text{Volume of sphere (V}_1) =\frac{4}{3}\pi r_{1}^{3}\\=\frac{4}{3}\pi×(6)^{3}\space\text{cm}^{3}$$
Let radius of cylinder be r2.
∴ Volume of cylinder, (V2)=
$$\pi r_{2}^{2}h\\=\pi r^{2}_{2}× 32\space\text{cm}^{3}\\\because\space\text{V}_{1} =\text{V}_{2}\\\Rarr\space \frac{4}{3}\pi×6^{3}\\=\pi r^{2}_{2}×32\\\Rarr\space r^{2}_{2} =\frac{4×\pi×63}{3×\pi×32}$$
$$\Rarr\space r^{2}_{2} = 9\\\Rarr\space r_{2} = 3$$ Ans.
(i) Radius of the cylinder, (r2) = 3 cm Ans.
(ii) Curved surface area of the cylinder
= 2πr2h
= 2 × 3.1 × 3 × 32
= 595.2 cm2 Ans.
(iii) Given, ∠DAE = 70°
(a) ∠BAD + ∠DAE = 180° [Linear pair]
⇒ ∠BAD = 180° – 70° = 110°
Now, ∠BCD + ∠BAD = 180° [Sum of opposite angles of cyclic quadrilateral is 180°]
⇒ ∠BCD = 180° – 110°
= 70°
(b) ∠BOD = 2 ∠BCD Ans.
[Angle at centre is twice the angle at circumference]
= 2 × 70°
= 140° Ans.
(c) ∠OBD = ∠ODB
$$\lbrack\because\space \text{OB = OD = radius}\rbrack$$
In ∆OBD,
∠OBD + ∠ODB + ∠BOD = 180° [Sum of angles in a triangle is 180°]
⇒ ∠OBD + ∠OBD + 140° = 180°
[∵ ∠OBD = ∠OBD]
⇒ 2 ∠OBD = 180° – 140°
$$\Rarr\space\angle\text{OBD}=\frac{40\degree}{2}=20\degree$$
Ans.
10. (i) We have
$$\frac{x^{3} + 12x}{6x^{2} + 8}=\frac{y^{3} + 27y}{9y^{2} +27}$$
Applying componendo and dividendo, we get
$$\frac{x^{3} + 12x +6x^{2} + 8}{x^{3} +12x-6x^{2}-8}\\=\frac{y^{3} + 27y + 9y^{2}+ 27}{y^{3} +27y -9y^{2}-27}\\\Rarr\space\frac{(x + 2)^{3}}{(x - 2)^{3}}=\frac{(y +3)^{3}}{(y-3)^{3}}\\\Rarr\space \frac{x+2}{x-2} =\frac{y +3}{y-3}$$
[on taking cube root on both sides]
Again using componendo and dividendo, we get
$$\frac{x + 2 +x-2}{x + 2-x + 2}\\=\frac{y +3 + y-3}{y + 3-y + 3}\\\Rarr\space \frac{2x}{4}=\frac{2y}{6}\\\frac{x}{y}=\frac{2}{3}$$
x : y = 2 : 3. Ans.
(ii) Steps of construction :
(a) Construct ∆ABC with given measurement.
(b) Construct perpendicular bisectors of BC and AC which meet at O.
(c) Taking O as centre and OA as radius, draw the circumcircle.
(iii) We have, AB = 60 m.
Let BD = x m, CD = y m
In ∆ABD,
$$\text{tan\space}60\degree =\frac{\text{AB}}{\text{BD}}\\\Rarr\space \sqrt{3}=\frac{60}{x}\\\Rarr\space x-\frac{60}{\sqrt{3}}×\frac{\sqrt{3}}{\sqrt{3}}\\=\frac{60\sqrt{3}}{3}= 20\sqrt{3}$$
= 20 × 1.732 = 34.64 m.
In ∆ACE,
$$\text{tan 30}\degree=\frac{\text{AE}}{\text{CE}}\\\Rarr\space \frac{1}{\sqrt{3}}=\frac{\text{AE}}{20\sqrt{3}}\\\Rarr\space \text{AE}=\frac{20\sqrt{3}}{\sqrt{3}}= 20\space m$$
Now, BE = CD = y = AB – AE = 60 – 20 = 40 m.
(a) Distance between AB and CD = x = 34.64 m. Ans.
(b) Height of lamp-post (CD) = y = 40 m. Ans.
ICSE Model Specimen Paper Mathematics Class 10
All Model Specimen Paper for Class 10 Exam 2024
Please Click on Download Now